KORISNI SAVJETI ZA UZGOJ SAKSIJSKOG CVIJEĆA – SAĐENJE, PRESAĐIVANJE, PRIHRANA, NJEGA…


Znamo da sve biljke rastu u zemlji i da je ona jedan od osnovnih preduslova za gajenje biljaka. Kakva treba da je zemlja? Za pravilan rast biljaka važan je sastav zemlje u zavisnosti od vrste biljaka. Zemlja se može nabaviti u cvećarama, semenarama ili većim marketima, ali nema uvek sastojke koji su potrebni. Mnogo lepog cveća je izniklo i razvilo se i bez zemlje, “iz paketa”. Kakva je to zemlja u paketu? To je humus (kompost) koji sigurno ne šteti ni jednoj biljci, ali je prilično siromašan organskim materijama, te zbog toga u njemu neće svo cveće uspevati i dobro napredovati, pa biljke treba dodatno hraniti veštačkim đubrivima. Kod upotrebe veštačkih đubriva. koja su uglavnom tekuća, (njima možemo zalivati biljku ili prskati, jer može primati hranu i preko lišća), treba voditi raćuna o priloženom uputstvu, odnosno strogo ga se pridržavati, jer i prekomerna hrana može biti štetna za bitjke. Treba znati da je biljkama dodatna hrana potrebna samo u vreme razvoja i perioda cvetanja, za biljke koje cvetaju.
SAĐENJE. Na dno saksije za cveće, stavimo prvo sloj šljunka ili sitnog kamenja, prekrijemo slojem zemlje, zatim biljku stavimo na sredinu i oko nje naspemo zemlju do visine 2 cm ispod ruba saksije. Zemlju zatim pritisnemo da se biljka učvrsti i ako je potrebno dodamo još malo zemlje.
PRESAĐIVANJE. Saksijske biljke morate presađivati svake ili svake druge godine, a bez odlaganja kada korenčići počnu da izbijaju spolja. Cveće koje želite da presadite, istresite iz stare saksije tako, što ćete jednom rukom pridržavati površinu zemlje, izvrnete saksiju i drugom rukom udarite po dnu saksije.Zatim cveće zajedno sa zemljom presadite u veću saksiju na čije ste dno stavili šljunak ili sitno kamenje koje služi kao drenažni sloj. Cveće sa zemljom stavite na sredinu a preostalu prazninu ispunite zemljom.
MLEKO. Caša mleka nedeljno, odlično je đubrivo za sobne biljke, a isto tako i za one koje gajimo na prozoru ili balkonu.
VODA U KOJOJ SU SE KUVALA JAJA. Ohlađenom vodom u kojoj su se kuvala jaja možete zalivati sve sobne biljke koje će na taj način dobiti dovoljno minerala.
VODA U KOJOJ JE PRANO MESO. Vodom u kojoj ste prali meso, redovno zalivajte svoj kućni vrt.
SO. Vodi za svakodnevno zalivanje sobnih biljaka dodajte malo soli.
SURUTKA. Surutka koja vam preostane posle pripremanja mladog kravljeg sira, odlično je đubrivo za sobone biljke.
ČAJ. Prokuvani listići čaja, kao i sam čaj odlični su kao đubrivo za sobone biljke.
HORTENZIJE ILI MARGARETE. Neposredno pre cvetanja ovih ukrasnih grmova, u zemlju usadite nekoliko eksera pa će cvetovi biti plavi ili ljubičasti.
UKRASNE TIKVICE. Ostavite u bašti sve dok se vitica na kojoj je tikcvica sasvim ne osuši. Zatim je mesec dana sušite u hladovitom, zasenčenom prostoru, posle čega će biti lep i prilično trajan ukras u stanu.
GLADIOLE U SAKSIJAMA ZA CVECE. Kada u jesen pokupite gladiole iz bašte, posadite ih u saksije za cveće i postavite između prozorskih stakala.
LIMUN. Vlastiti limun možete odgajiti tako, što ćete tri dana koštice držati potopljene u čaši vode, zatim ih posadite u veću saksiju za cveće. Posle nedelju dana sadnice presadite svaku u posebnu saksiju.
PAPRAT. Paprat će izvrsno napredovatd u saksiji ako je jednom nedeljmo zalivate pivom.
PEPEO. Za Tulipane (Lale) najbolje đubrivo je pepeo od drva.
LJUSKE JAJETA I MAHUNE GRASKA. Kao odlično đubrivo prilikom presađivanja biljaka možete upotrebiti osušene ljuske jaja i osušene mahune graška pomešane sa zemljom.
VODA U KOJOJ SE KUVALO POVRĆE. Sobne biljke možete zaliti i ohlađenom vodom u kojoj se kuvalo povrće.
POSUDE ZA CVEĆE. Glinene posude za kuvanje, koje vise ne koristite, možete upotrebiti za presađivanje sobnih biljaka.
POSUDE OD NEPEČENE GLINE. Ako želite da posude od nepečene gline budu zaista lepe, premažite ih sredstvom za čišćenje poliranog nameštaja. Dno premažite parafinom nakapanim sa zapaljene sveće, zatim ostavite da se dobro osuši. Tako pripremljena posuda više neće ostavljati mokre mrlje na poricama.
DRVENE POSUDE. Pre nego što bitjke presadite u drvenu posudu, koja može biti veoma dekorativna, iznutra je premažite katranom kako ne bi trulila.
BAŠTENSKE BILJKE POSEJANE U SAKSIJAMA. Seme baštemskog cveća, pa čak i povrća, možete posejati u saksije koji stoje na otvorenom. Seme kvasite pola dana, zatim ga posejte u zemlju. Svaku saksiju posebno pokrite starom najlonskom čarapom. Na taj način će svetlost dopirati do sadnica, a kiša neće oštetiti mlade biljčice. FIKUS. Fikus u svom donjem delu gubi listove. Kada taj deo stabljike odrveni u istu saksiju posadite bršljan ili neku drugu biljku penjačicu koja će ispuniti prazninu na donjem delu fikusa, gde više nema listova. PELARGONIJE. Cvetovi pelargonija biće lepši, ako ih jednom nedeljno zalijete mlekom, a posle tri dana i crvenim vinom.
PRANJE LISTOVA. Zelene listove sobnih biljaka povremeno operite krpicom natopljenom pivom. u isto vreme skidate sa njih prašinu i postižete da listovi budu čvršći.
CVEĆE u POSUDAMA ZA VODU NA RADIJATORU. U posudice za vodu na radijatoru leti možete staviti neku puzavicu kojoj nije neophodna zemlja, a možete staviti i neki cvetić. Tako će radijator, a i cela prostorija lepše i svežije izgledati.
PRSKANJE LISTOVA SOBNIH BILJAKA. U vodu kojom povremeno prskate zelene sobne biljke, stavite i pola decilitra hladnog mleka.
SREDSTVO PROTIV NAPASNIKA SAKSIJSKOG BILJA. Opuške cigareta držite 24 h u vodi i tim rastvorom zalite cveće. Sve napasnici će izbegavati vaše cveće.
PREZIMLJAVANJE SAKSIJSKOG CVEĆA. Saksijsko cveće neće dobro prezimiti u prostoriji gde je pod od golog betona ili keramičkih pločica. Zato pod njih stavite komad starog vumenog pokrivača ili stairi frotirski brisač. STARI SUNCOBRAN. Od starog suncobrana možete napraviti malu zimsku baštu za razne sadnice. Skinite mu dršku i zabite ga u zemlju tako da svi metalni vrhovi suncobrana budu u zemlji.
CVEĆE S PREKRATKIM STABLJIKAMA. Cveće s prekratkim stabljikama za vašu visoku vazu, nataknite na slamčice za vocni sok.
SEČENO CVEĆE ZA POKLON. Cveće za poklon koje ste kupili par sati ranije, ostaće sveže ako ga do trenutka poklanjanja zabodete u sirov krompir. Isto postupite ako cveće nosite na put.
ČIŠĆENJE PRLJAVOG DNA VAZE. U vazu koja na dnu ima ružan rub sipajte malo vode i kašiku vina. Ostavite preko noći a ujutru samo, isperite vodom.
BUKET IZ DOMAĆEG VRTA. Ako želite da nekome poklonite cveće koje ste sami odgajili, nemojte ga zavijati, već ga samo lepo složite i vežite ukrasnom trakom.
RASKOŠAN BUKET OD GRANJA I CVEĆA. Od nekoliko većih grana i par cvetova možete napraviti raskošan, efektan buket na sledeći način: U veću, širu, vazu najpre stavite grane da im stabljike budu prekrštene, zatim na njih staviti nekoliko kamenčića da bi čvršće stajale. Zatim među njih stavite sveće čije su stabljike različite dužine i formirajte željeni buket, koji možete dopuniti sa još nekoliko sitnih grančica.
NEKOLIKO SAVETA DA BUKET OSTANE DUŽE SVEŽ.
— Na dno vaze stavite bakreni novčić.
— U vodu stavite komadić uglja.
— Vodu malo posolite.
— Kašičica ili dve šećera u vodi učiniće čudo.
— Pored cveća u vazu stavite grančicu bršljana.
— Stabljike zasecite koso potopite ih na tren u vrelu vodu pa tek tada stavite cveće u vazu.
— Ruže će duže trajati ako im stabljike zasečete koso, sagorite na plamenu sveće dok ne ugljenišu u dužini 1 cm pa ih tada stavite u vazu.
— Pre stavljanja u vazu stabljike mimoza zasecite po dužini

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

EROTSKA ISPOVEST – Tetka i njena ćerka

ISPOVEST: Bila sam sa TROJICOM, TURBOVALI ME U SVE TRI RUPE, VRIŠTALA sam kao IZBEZUMLJENA….

Ovaj dječak ima rep na leđima: Ljudi iz sela vjeruju da je božanstvo (VIDEO)